Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Pamięć o generale Karolu Świerczewskim

dodano 2017-04-01 09:45 w kategorii: Akcje

Nie ma dnia by w serwisach informacyjnych nie podawano wiadomości o prowokacjach Ukraińców w stosunku do Polski. Ten temat przerabialiśmy już w latach 1943-1947. To wtedy nacjonaliści z OUN, UPA postawili sobie za cel stworzenie samoistnej Ukrainy na terenach południowo- wschodniej Polski. Wiedzieli, że władza radziecka nie pozwoli na podobne fanaberie na Ukrainie, uważali że Polska mimo wejścia w strefę wpływów ZSRR jest wielokrotnie bardziej liberalna niż Rosjanie. Zaczęło się od mordowania Polaków na Wołyniu, a kończyło na lubelszczyźnie i w szczególnie okrutny sposób w Bieszczadach. 28 marca 1947 roku odwiedził je wiceminister obrony generał Karol Świerczewski "Walter". Na własną prośbę postanowił odwiedzić najbardziej na południe wysuniętą placówkę WOP w Cisnej, Niestety w Jabłonkach czekała go zasadzka sotni Chrinia. Na dodatek jeden z samochodów ochraniających generała zepsuł się, więc ochrona była iluzoryczna. 


Różne są opinie o generale, jedno nie podlega dyskusji, nie krył się po rowach za samochodem lecz na stojąco dowodził nielicznymi żołnierzami. Swoją odwagą zaimponował wcześniej Ernestowi Hemingwayowi, który opisał go w powieści "Komu bije dzwon" dotyczącą walk w Hiszpanii. W Polsce autorka beletrystycznej biografii generała nazwała go "człowiekiem który się kulom nie kłaniał". To też była prawda. 
 

1 kwietnia pamięć generała, żołnierzy zamordowanych przez sotnie Chrinia i Burłaka w Bystrem i milicjantów z Cisnej zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów uczcili członkowie SLD z przewodniczącym Wiesławem Bużem i sekretarzem Wiesławem Stebnickim, członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, milicyjni i policyjni emeryci oraz Berlingowcy. 
 

Żadne zakłamywanie historii ze strony pseudo historyków z IPN na nic się nie zda. Prawda prędzej czy później wyjdzie na wierzch, a my będziemy robić wszystko by tak się stało.

Uroczystość jak i wyjazd zostały zorganizowane przez Zespół Inicjatyw Historyczno – Patriotycznych przy podkarpackiej Radzie Wojewódzkiej SLD dzięki ciężkiej pracy Wiceprzewodniczącego Podkarpackiej Rady Wojewódzkiej w Rzeszowie kolegi Jerzego Filipka za co serdecznie dziękujemy ! Komentarze

Wydarzenia

 • Gawkowski: Chwila prawdy dla lewicy i dla ruchów społecznych

  wczoraj o 10:58

  - Cieszę się z inicjatywy Barbary Nowackiej. Włodzimierz Czarzasty już po kilku minutach zareagował i zapowiedział nasz udział – oświadczył Krzysztof Gawkowski w programie „Tak Jest”, komentując propozycje spotkania ludzi lewicy w Polsce, w celu budowy wspólnego politycznego frontu. czytaj więcej»

 • Czarzasty: Bez wahania zagłosowałbym za projektem Ratujmy Kobiety

  wczoraj o 10:20

  Przewodniczący SLD pytany w Radiu RMF FM, czy zagłosowałby za projektem #RatujmyKobiety, odpowiedział, że „bez wahania”. czytaj więcej»

 • Senyszyn: Podziemie aborcyjne nie chce liberalizacji prawa do przerywania ciąży

  wczoraj o 10:03

  - Kobiety manifestowały spontanicznie, ponieważ dostrzegły, iż ich prawa są ograniczane. W debacie widać hipokryzję tzw. działaczy pro-life. Walka w Sejmie toczy się o zakazanie kilkuset legalnych aborcji rocznie, a w Polsce i poza granicami kraju Polki dokonują około 150 000 aborcji rocznie – przypczytaj więcej»

 • Kulasek: W Polsce nie ma opozycji parlamentarnej

  przedwczoraj o 16:16

  - Od zawsze wspieram Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, uważam że jest to jedna z nielicznych inicjatyw, która bardziej łączy Polaków niż dzieli, chociaż obecnie rządzący próbują ją obrzydzić – powiedział Marcin Kulasek. - Jako SLD byliśmy członkami komitetu „Ratujmy Kobiety” i zbieraliśmy wraz zczytaj więcej»

 • Czarzasty: PO konsekwentnie popełnia błędy

  przedwczoraj o 12:39

  - Żadnej krwi żeśmy nie poczuli. Natomiast patrzę z zadziwieniem na to, co robi z tym błędem w Sejmie Platforma i Nowoczesna, ponieważ brną w jakąś niesłychaną sytuację – skomentował zamieszanie wokół głosowania przez Sejm nad obywatelskim projektem „Ratujmy Kobiety 2017” Włodzimierz Czarzasty.czytaj więcej»

 • SLD DO RAZEM: DOGADAJMY SIĘ

  przedwczoraj o 12:10

  - Jesteśmy jedyną partią, która w zeszłym roku wzięła udział w aż trzech wielkich zbiórkach podpisów pod obywatelskimi projektami: pod referendum dot. reformy edukacji, pod projektem Ratujmy Kobiety oraz pod projektem Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych dotyczącym cofnięcia zmian w ustawie o zaczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.