Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Żukowska: Przywrócimy nadzieję na normalność

dodano 2017-01-07 19:14 w kategorii: Kraj

Najbliższa Rada Krajowa SLD odbędzie się 4 lutego. Będą przez nią podejmowane decyzje dotyczące programu wyborczego partii w większości obszarów tematycznych. Podczas gdy opozycja parlamentarna co krok się kompromituje, a posłanki i posłowie zajmują się głównie robieniem sobie selfie, my piszemy projekty ustaw.

Będziemy uczestniczyli w protestach społecznych wobec polityki PiS, pamiętając jednocześnie, że celem tzw. „zjednoczonej opozycji” nie jest wspólna lista wyborcza, a gotowość do współdziałania na rzecz obrony demokracji i ożywienie debaty publicznej poprzez dyskusję nad najważniejszymi problemami naszego kraju.

Konflikt nam szkodzi, zarówno na arenie międzynarodowej, jak i polskiemu społeczeństwu, powodując głębokie podziały.

Jako obchodząca w tym roku 18-lecie poważna, odpowiedzialna, partia lewicowa, która miała swoich premierów i ocenianego, jak dotąd najlepiej, prezydenta, która wprowadziła Polskę do Unii Europejskiej, jesteśmy zobowiązani do przedstawienia oferty odbudowy zaufania obywatelek i obywateli do własnego państwa, do władz publicznych, do odzyskania wiary w demokrację. Przywrócimy nadzieję na normalność. Zaprezentujemy w tym roku – co myślę, ważne – realistyczne rozwiązania ustawowe: równościowe, propracownicze i prosocjalne, gwarantujące wolności obywatelskie, realizujące zasadę neutralności światopogladowej państwa i przywracające świeckość w sferze publicznej, które pozwolą wszystkim mieszkańcom naszego kraju czuć się sprawiedliwie, uczciwie i poważnie traktowanymi przez swoje państwo.

Zamierzamy podejmować ogólnopolskie działania m.in. w sprawie reformy edukacji, systemu opieki zdrowotnej, a także dalej, dzięki naszym europosłom, głośno zabierać głos na forum międzynarodowym w obronie ważnych społecznie spraw, jak np. przeciwdziałać ewentualnemu wypowiedzeniu przez Polskę Konwencji Stambulskiej („antyprzemocowej”) czy lobbować na rzecz europejskiej płacy minimalnej lub sprzeciwiać się CETA i podobnym inicjatywom. W 2017 r. chcemy też zająć się wymianą doświadczeń z naszymi kolegami z zagranicy. Kontynuujemy bardzo dobrą współpracę z Partią Europejskich Socjalistów, z Ogólnopolskim Zrzeszeniem Związków Zawodowych i Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz w zakresie programowym zacieśniamy kooperację z lewicowymi europejskimi think tankami.

W ciągu tego roku odbędzie się też kilka konferencji programowych, lecz w tej chwili nie mogę jeszcze podać konkretnych dat. Planujemy duże spotkanie polityczek europejskich w Warszawie, ale tu na szczegóły też trzeba poczekać. Stałym elementem naszego kalendarza jest oczywiście, jak co roku, 1 maja. Ważną dla nas sprawą jest również doprowadzenie do wystawienia pomnika Ignacemu Daszyńskiemu na Trakcie Królewskim w Warszawie – dzięki SLD jest już nawet decyzja lokalizacyjna władz stolicy. Rozwijamy wyniki spotkania II Kongresu Lewicy, który odbył się 19. listopada zeszłego roku w Warszawie, poprzez udział w pracach programowych Rady Dialogu i Porozumienia Lewicy, która ukonstytuowała się na tym kongresie.

Od zeszłego roku poszerzamy sukcesywnie naszą aktywność w mediach społecznościowych, możemy tu odnotować kilka sukcesów, m.in. w trendach na Twitterze z okazji 1 maja czy Kongresu Lewicy, oraz powiększanie się bazy członkowskiej dzięki zgłoszeniom on-line. Aktualnie pracujemy nad większą responsywnością i większym angażowaniem naszych sympatyków w interakcje związane z postami.

W polityce krajowej w najbliższym czasie stawiamy na ofensywę w samorządach i prowadzenie polityki blisko mieszkanek i mieszkańców – m.in. spotkania otwarte i punkty pomocy prawnej w lokalnych siedzibach SLD  m.in. dla osób, które dotkną konsekwencje nowelizacji ustawy o emeryturach mundurowych, walka o in vitro, darmowe przejazdy dla dzieci komunikacją miejską, kartę seniora, sprzeciw wobec tzw. dekomunizacji.

Jeśli chodzi o przygotowania do wyborów samorządowych, to na jesieni chcielibyśmy mieć już ustalone „jedynki” w wyborach do sejmików.

Sojusz będzie reagował w bieżących sprawach, w tym dotyczących ustawy budżetowej, która w naszej ocenie została uchwalona niezgodnie z prawem.

Kontynuujemy również nasze akcje rozpoczęte w ubiegłym roku, w tym zbiórkę podpisów pod referendum w sprawie aborcji i walkę o legalizację medycznej marihuany – tzw. „Ustawę Kality”.

Więcej o naszych planach będę mogła powiedzieć po Radzie Krajowej.

Anna-Maria Żukowska, rzeczniczka prasowa SLD

Tekst oryginalnie ukazał się na portalu Trybuna.euKomentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.