Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

SLD: To był zamach na demokrację, zamach na TK

dodano 2015-12-03 12:27 w kategorii: Kraj

Zamach na demokrację, zamach na świątynię konstytucji RP - tak określił zaprzysiężenie przez prezydenta nowo wybranych sędziów TK były europoseł SLD Andrzej Szejna. Zapowiedział, że Sojusz zaproponuje w tej sprawie przesłuchanie w Parlamencie Europejskim.
 
Prezydent Andrzej Duda odebrał w czwartek rano ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ślubowanie od piątego - Julii Przyłębskiej, prezydent odbierze po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale. 
 
Ślubowanie wobec prezydenta złożyli Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski, których w głosowaniu wybrała sejmowa większość przy sprzeciwie opozycji: PO, Nowoczesnej i PSL. Kandydatów na sędziów zgłosił PiS. 
 
- Powołano bezprawnie 5 sędziów, ci sędziowie chyba dzisiaj przyszli do pracy - jest to kpina z demokracji - podkreślił Szejna. - Pan prezydent w nocy - rozumiem bezsennej - nie wiem o której nad ranem, przyjął ich ślubowanie - dodał. Zdaniem polityka "to jest brak powagi urzędu prezydenta". 
 
Według byłego europosła można to było zrobić zupełnie inaczej, poczekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego. Szejna uważa, że decyzja TK będzie niekorzystna dla Prawa i Sprawiedliwości. 
 
- Oto chodziło - pokonać demokrację, pokonać sprawiedliwość, byle stanęło na naszym - ocenił Szejna środowy wybór sędziów TK. - Mamy do czynienia z podważeniem gruntów demokracji w Polsce i podważeniem autorytetu Polski - dodał. 
 
 Trybunał Konstytucyjny w Europie i na świecie jest taką instytucją, "która gwarantuje demokrację konstytucji". Zapowiedział, że SLD zaproponuje przesłuchanie w PE ws. zamachu na podstawy demokracji w Polsce przez obecny rząd. Dodał, że SLD będzie składać skargi go Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. 
 
- Będziemy musieli poprosić o ochronę Unię Europejską i instytucje międzynarodowe. Będziemy szukać sprawiedliwości na arenie międzynarodowej - zapowiedział Szejna. 
 
Ocenił, że PiS jest zorganizowaną grupą. - Jeszcze nie zorganizowaną grupą przestępczą, gdyż nikt nie stwierdził, że popełniono przestępstwo, ale w przyszłości tak się może stać. Co gorsza mam wrażenie, że z tą zorganizowaną grupą współpracuje prezydent RP Andrzej Duda - podkreślił. 
 
źródło: PAP foto: Katarzyna Bernadetta Olszewska


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.