Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

SLD: Opozycja wobec rządu PiS musi powstać poza Sejmem

dodano 2015-11-27 09:17 w kategorii: Kraj

Opozycja mogąca zablokować plany Jarosława Kaczyńskiego musi powstać poza Sejmem, ponieważ ta parlamentarna jest niezdolna do przeciwstawienia się działaniom władzy - przekonuje zarząd krajowy SLD w przyjętej w czwartek uchwale.
 
W przyjętym podczas nadzwyczajnego posiedzenia zarządu stanowisku SLD czytamy m.in., że "PiS wdraża w życie własną wizję państwa". "To państwo konserwatywne, opresyjne, dzielące obywateli na gorszych i lepszych" - napisali członkowie zarządu krajowego partii.
 
Jak dodali, w ciągu 10 dni od powołania rządu Beaty Szydło doszło do "zamachu na Trybunał Konstytucyjny", "próby stosowania cenzury prewencyjnej w kulturze", "zapowiedzi naruszenia niezależności mediów publicznych", "upolitycznienia służb specjalnych" oraz do "bezprecedensowej ingerencji Prezydenta RP w wymiar sprawiedliwości poprzez ułaskawienie osoby nieskazanej prawomocnym wyrokiem sądu".
 
"Nakładają się na to liczne przejawy antyeuropejskiej polityki zagranicznej, obiektywnie ograniczającej szanse rozwojowe Polski" - ocenili autorzy uchwały.
 
Politycy SLD zaapelowali do "obywateli, partii politycznych, związków zawodowych i organizacji pozarządowych" o "konsolidację wokół obrony demokracji, rozumianej także jako ochrona praw mniejszości przed tyranią większości". Zadeklarowali również "wszelką pomoc dla oddolnych inicjatyw obywatelskich broniących praw i wolności obywatelskich".
 
Jak podkreśliła w wypowiedzi dla PAP wiceprzewodnicząca Sojuszu Paulina Piechna-Więckiewicz, partia planuje w najbliższym czasie zarówno przyłączać się do inicjatyw organizowanych oddolnie, jak i inicjować własne działania - "czy to w postaci marszów, czy demonstracji, i tym podobnych".
 
W uchwale władz SLD zapowiedziano też stanie na straży konstytucji, która - jak oceniła Piechna-Więckiewicz - "ma niezwykły mandat, dlatego że została zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum".
 
źródło: PAP


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.