Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Joński: Sienkiewicz jak Macierewicz rozkłada polskie państwo

dodano 2015-02-27 12:53 w kategorii: Kraj

 
Premier Ewa Kopacz nie panuje nad służbami specjalnymi. Wymknęły się jej spod kontroli – oceniają politycy SLD w reakcji na medialne informacje o istnieniu specjalnej specgrupy inwigilującej byłych i obecnych szefów specsłużb. SLD rozważa złożenie wniosku o powołanie komisji śledczej w tej sprawie.
 
Według piątkowej „Gazety Wyborczej” tajna komórka powstała za czasów ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza. Badała ona powiązania między byłymi i ówczesnymi szefami służb a aferą podsłuchową, której sam Sienkiewicz był jednym z uczestników. Minister miał podejrzewać ich o spisek, a zadaniem specgrupy było sprawdzanie, czy za nagranymi potajemnie rozmowami stoją szefowie ABW, SKW i BOR oraz ich zastępcy, a także urzędujący szef CBA – czytamy w dzienniku.
 
- Pan Sienkiewicz rozkłada państwo polskie. Robi podobnie jak niegdyś Antoni Macierewicz. Gdyby taka sytuacja miała miejsce np. w Wielkiej Brytanii, to pani premier podałaby się do dymisji – skomentował Dariusz Joński na briefingu prasowym w Sejmie i wezwał Ewę Kopacz do wyjaśnień.
 
Poseł zapowiedział jednocześnie, że klub SLD zwróci się do pozostałych ugrupowań parlamentarnych z propozycją o wspólne wystąpienie z wnioskiem o powołanie komisji śledczej wyjaśniającej aferę podsłuchową i sprawę specgrupy ministra Bartłomieja Sienkiewicza.
 
- Sprawa jest poważna. Jesteśmy w stanie o tym rozmawiać z każdym, aby taka komisja śledcza powstała jeszcze w tej kadencji Sejmu – powiedział Dariusz Joński. Jego zdaniem także zachowanie Bartłomieja Sienkiewicza nadaje się do zbadania przez prokuraturę pod kątem przekroczenia uprawnień.


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.